0918 882 180              info@sportino.sk         Predajňa Trnava

Zažite zábavu s Hacky sackom!

Zažite zábavu s Hacky sackom!

Poznáte Hacky sack? A čo tak Footbag? Hacky Sack, hakysák, hakisák alebo Footbag - to sú pomenovania športu, s ktorým zažijú deti i dospelí veľa zábavy!

Čo to vlastne ten Hacky Sack je?

Ide o populárny, nenáročný šport alebo hru, ktorej princípom je kopanie rôznymi spôsobmi a technikami do malej loptičky s rôznou tvrdosťou (hacky sacku). Hráč sa snaží udržať loptičku v hre, aby nepadla na zem, a to bez použitia rúk.

Okrem hry pre zábavu sa hrá aj súťažne v rôznych disciplínach s rôznym počtom hráčov.  Footbag (Hacky Sack) existuje ako súťažný šport už od sedemdesiatych rokov. Každý rok sa organizuje mnoho footbagových turnajov a festivalov po celom svete!

Tento šport je veľmi populárny pre svoju ľahkú dostupnosť a nenáročnosť na priestorové  a materiálne vybavenie.

História Hacky Sacku

Hacky Sack vznikol v roku 1972, kedy Mike Marshall vyrobil balíček zo špičky ponožky naplnený fazuľou. S balíčkom sa naučil zopár trikov. Spolu s jeho priateľom Johnom Stalbergerom hru nazvali "Hack the Sack" (kop do vrecka). Mike a John  vymysleli produkt, ktorý dostal značku “Hacky Sack” a začali dávať dohromady plán pre uvedenie produktu na trh a jeho zaradenie medzi oficiálne športy. S pomocou ďalších nadšencov založil John Stalberger National Hacky Sack Association. Potom predal práva na produkt firme Kransko (patriacej pod značku Wham-O, ktorá vyrába aj Frisbee). Po uvedení produktu Hacky Sack sa začali po celom svete objavovať footbagoví nadšenci a šport sa stával čoraz populárnejší.

 

o

Rozdelenie Footbagu

Základné súťažné disciplíny footbagu sú Footbag Freestyle a Footbag net.


Freestyle footbag

Pri Freestyle footbagu hráči stoja v kruhu, robia rôzne triky s footbagom a posielajú  ho dokola. Pokročilí freestyleri choreografujú svoje vystúpenia do hudby. 

Hráči sa posudzujú podľa:

  • choreografie
  • obtiažnosti
  • rôznorodosti
  • prevedenia


Footbag Net

Footbag net je kurtová hra, kde hráči kopú footbag cez 1,5 m vysokú sieť. Hrať môžu jednotlivci alebo dvojice. Pravidlá pre dvojice sú podobné volejbalovým - na  každej strane sú hráčom dovolené tri dotyky. U jednotlivcov len dva dotyky. Hra sa zvyčajne hrá do 11 alebo 15 bodov a musí sa zvíťaziť o dva body.


Prezrite si ako s Foobagom narába majster sveta z roku 2014!

Ukážka Footbag Net

Ďalšie disciplíny Footbagu

Golf

Jde o golf, ktorý sa hrá s hacky sackom - hráč sa snaží dostať hacky sack do jamky na čo najmenej kopov. Zaujímavá súťaž vhodná aj pre uplných amatérov! 


4square 

Hra sa hrá na štvorci s rozmermi cca 3*3 metre, ktorý je rozdelený na 4 menšie očíslované štvorce (1,2,3,4). Cieľom je získať čo najviac bodov. Bod sa získa, keď hráč v poli 4 vykopne hacky sack, ostatní hráči si s ním kopú a niekomu spadne do jeho pola, prípadne ho kopne mimo pola.  Takto hráč v 4 poli získava bod a hráč, ktorý urobil chybu vypadáva a je nahradený hráčom z predchádzajúceho pola. Ak vypadne alebo postúpi hráč v poli 1, ide na jeho miesto hráč stojaci prvý v rade, ktorý tvoria vyradení hráči. Hra je určená pre 5 a viac hráčov.


Ako vyzerá hra 4square

Kúpte si svoj Hacky Sack na Sportino.sk !

Hacky Sack si môžete objednať na našom Eshope - TU ! Pri objednávke si však nemôžete vybrať veľkosť ani farbu Hacky Sacku, prevedenie posielame náhodne!

Hacky Sack si však môžete kúpiť aj priamo na našej predajni v Trnave! Ponúkame Hacky Sack v rôznych prevedeniach! Na prevádzke Vám radi pomôžeme s výberom.

Páčil sa Vám tento článok?