0918 882 180              info@sportino.sk         Predajňa Trnava

Zahrajte si Shuffleboard!

Zahrajte si Shuffleboard!

Tento týždeň sme si pripravili pre Vás článok o Shuffleboarde, respektíve o Slovenskej šúľanej. Spolu sa pozrime na to, o čo vlastne ide, aké sú korene tejto hry a aké má pravidlá. 

So Šúľanou určite zažijete mnoho zábavy!

Čo je to za hru?

Shuffleboard je spoločenská dosková hra, ktorá je veľmi populárna, čo sa týka Európy, napríklad v Holandsku. Hra sa hrá na vyleštenej doske v tvare obdĺžnika (zvyčajne je vyrobená z dreva),na ktorej konci sú 4 otvory, do ktorých sa hráč snaží trafiť disk. 

Princíp hry spočíva v posúvaní okrúhlych diskov po doske striedavo so súperom. Shuffleboard môže hrať jeden alebo viacero hráčov - proti sebe môžu hrať jednotlivci alebo tímy. 

Shuffleboard alebo radšej Slovenská šúľaná?

Šúľaná sa považuje za najstaršiu slovanskú spoločenskú doskovú hru.  Predpokladá sa, že sa hrávala dávno pred vznikom Veľkomoravskej ríše. Neskôr sa však kvôli nepriaznivým podmienkam, utláčaniu rozhodli hru ukryť na odľahlom mieste - avšak pri prenose boli takmer všetky hry zničené. Jednu jedinú dosku sa nakoniec podarilo ukryť na neznámom mieste na brehoch Atlantického oceána. Postupne sa na našom území na Šúľanú zabudlo. Neskôr táto hra zažíva rozmach v Holandsku pod názvom Sjoelen (čítaj šúlän). 

Dnes je v Holandsku vyše 100 klubov a 60 000 registrovaných hráčov. A na Slovensku? Až po vyše tisícke rokov sa šúľaná vrátila na naše územie v roku 2016 v meste Bánovce nad Bebravou. V nasledujúcom roku sa už reprezentácia Slovenskej republiky prvýkrát v histórii úspešne zúčastnila Majstrovstiev sveta vo Francúzsku.

VIAC INFO O HISTÓRII SLOVENSKEJ ŠÚĽANEJ A O SLOVENSKEJ REPREZENTÁCII NÁJDETE NA STRÁNKE www.sulana.sk

Pravidlá hry

Shuffleboard/Šúľaná sa hrá na 3 kolá, behom ktorých sa hráč snaží získať čo najviac bodov pomocou diskov, ktoré sa snaží trafiť do otvorov, ktoré majú hodnotu 1, 2, 3 alebo 4 body. Hra sa dá hrať s 10,20 alebo 30 diskami, záleží to len na Vás. 

V prípade, že hráte s 30 diskami, po tom, čo hráč vyšle všetky disky na dosku, vezme tie, ktoré sa nepodarilo zasunúť do niektorých z otvorov, a hrá s nimi v 2. kole. V 3. kole hráč takisto hrá len so zvyšnými diskami. Nakoniec si spočíta body podľa bodovej hodnoty otvorov. Ak hráč rozmiestni disky rovnomerne do všetkých 4 otvorov, získa za ne dvojnásobok ich bodovej hodnoty - napríklad ak má v každom otvore 1 disk, získava 20 bodov = (1+2+3+4)x2. Ak má v každom otvore 2 disky, získava 40 bodov, ak má v každom otvore 3 disky, získava 60 bodov, atď. Po spočítaní bodov ide hrať súper.

p

Naša ponuka

U nás nájdete Shuffleboard v rôznom prevedení. Takisto ponúkame i samostatne disky.  Shuffleboard dovážame z Holandska.

Veríme, že s nami si vyberiete! 

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať, radi Vám poradíme.

Páčil sa Vám tento článok?