0918 882 180              info@sportino.sk         Predajňa Trnava

Zahrajte si Petang!

Zahrajte si Petang!

Poznáte hru Petang? Ide o nenáročnú hru, s ktorou príjemne strávite voľné dni s vašimi kamarátmi či rodinou. U nás nájdete širokú ponuku petangových gulí, s ktorými môžete okamžite začať hrať, pretože nič viac ku hre nepotrebujete.

Odkiaľ Petang pochádza?

Petang (Pétanque) je francúzska hra, ktorá vznikla vo francúzskom mestečku La Ciotat neďaleko Marseille a vynašiel ju Jules Le Noir, ktorý sa po nehode ocitol na vozíku, a preto pri hre s guľami vždy sedel na jednom mieste. Vďaka tomu bol jeho výkon veľmi presný, a tak dosahoval vynikajúce výsledky. To inšpirovalo aj ostatných hráčov k tomu, aby guľami hádzali vždy z jedného miesta na cieľ, ktorým bola práve malá drevená gulička. Názov hry je odvodený od polohy chodidiel pri hode -  „pieds tanqués”, čo vyjadruje, že sa táto hra hrá s nohami pri sebe. Do konca druhej svetovej vojny sa petanque hral iba v južnom Francúzsku v oblasti od Marseille po francúzsku Riviéru. Neskôr ju turisti z iných oblastí Francúzska spopularizovali aj vo svojich domovoch a francúzski emigranti ju rozšírili do ďalších štátov.

Avšak celkovo hry s guľami boli populárne už v starovekom Grécku a Ríme. V starovekom Grécku za vlády Alexandra Veľkého bol obľúbený vrh guľou, ktorá bola kamenná, a tak sa Gréci snažili vyvinúť čo najväčšiu silu a hodiť guľou čo najďalej. Rimania kládli dôraz viac na obratnosť, podstatou ich hry bolo trafiť guľu čo najbližšie k cieľu. Boli to pravdepodobne Rimania, ktorí túto hru v 6. storočí pnl. priniesli do južného Francúzska.

Dnes je petang populárny v Európe, vo frankofónnych krajinách Afriky, v Severnej Amerike a Ázii, čiastočne v Thajsku.

Pravidlá hry

Výhodou Petangu je, že má veľmi jednoduché pravidlá. Takisto ide o fyzicky nenáročnú hru, takže ju môžu hrať deti i dôchodcovia.

Petang môžu hrať jednotlivci (jeden proti jednému, pričom každý má 3 gule) alebo tímy - dvojice (každý hráč má 3 gule) či trojice (každý hráč má 2 gule).

Na úvod hráč z vyžrebovaného tímu hodí do hracieho poľa drevenú guľôčku - hádže z vyznačeného kruhu s priemerom 35 až 50 centimetrov, ktorý takisto nakreslil hráč z daného tímu. Drevená guľôčka, musí byť hodená do vzdialenosti 6 až 10 metrov, no minimálne meter od okrajov ihriska. Následne ten istý hráč hádže do poľa oceľovú guľu, potom príde na rad hráč súperovho družstva. Takto sa tímy striedajú, až pokým sa nehodia všetky gule.

Zvíťazí družstvo, ktorého oceľová guľa je bližšie k drevenej guľôčke. Za každú oceľovú guľu, ktorá je bližšie k drevenej, získava tím bod. Družstvo môže posunúť alebo odraziť súperovu guľu tak, aby mala ich guľa lepšiu pozíciu, prípadne posunúť vlastnú guľu čo najbližšie k drevenej guľôčke. Petang sa zvyčajne sa hrá do 13 bodov. 

petang obrazok

Naša ponuka

Petanque Metal set X8

Hra Petanque pre 2-4 hráčov. Balenie obsahuje 8 kovových gulí, 1 drevenú cieľovú guľôčku a praktický obal na prenášanie.

Petanque Metal set X8 v drevenom kufríku

Pekné darčekové balenie obsahuje 8 kovových gulí, 1 drevenú guľôčku a drevený kufrík. Celý set má kvalitné prevedenie, pomocou praktického držiaku na kufríku si môžete celú sadu vziať kamkoľvek so sebou.

Petanque plastový set

Tento plastový set je ľahší ako bežné kovové petanque gule, preto je vhodný aj pre deti a na rekreačné hranie. Baleie obsahuje 8 plastových gulí v 4 farbách a 1 cieľovú guľôčku. Celý set je umiestnený v praktickom plastovom obale pomocou ktorého sa ľahko prenáša, takže hru môžete mať kedykoľvek so sebou. 

V našej ponuke nájdete aj balenia po 6ks petangových gulí alebo náhradné drevené guľôčky!

Celú našu ponuku nájdete TU!

Páčil sa Vám tento článok?