0918 882 180              info@sportino.sk         Predajňa Trnava

Výhody hrania šachu

Výhody hrania šachu

Šach je populárna hra, ktorá sa hrá dennodenne po celom svete. Mnoho ľudí si však myslí, že šach je len pre géniov alebo nadaných ľudí. Tento mylný predsudok nám predkladajú hlavne médiá alebo filmy.

Pravda je taká, že šach môže hrať ktokoľvek. Nemusí sa zúčastňovať turnajov, ale môže hrať len pre zábavu, pretože o to v hrách ide. Navyše hranie šachu má na človeka a jeho zdravie skvelý vplyv. 

Keďže šach a príslušenstvo nájdete aj v našej ponuke, pripravili sme si pre vás zoznam výhod hrania šachu.

Takže aké sú výhody tejto hry?

Zlepšuje sústredenie

Ako povedal šachový majster Bobby Fischer: šach vyžaduje úplnú koncentráciu. Pri hraní šachu sa môže stať to, že hráč urobí 30 dokonalých ťahov, potom však príde rozptýlenie a pri 31. ťahu urobí základnú chybu, ktorá zapríčiní jeho prehru. Preto správny hráč musí byť po celý zápas naplno sústredený. Tréning sústredenia má skvelý vplyv aj na každodenný život, keď napríklad musíme robiť rôzne úlohy či už do školy alebo do práce. 

Zlepšuje pamäť

Vedci zistili, že šach pomáha udržiavať Alzheimerovu chorobu na uzde. V šachu je veľa taktík a stratégií, ktoré by mal mať dobrý hráč vždy na pamäti. Takisto je dôležité, aby si hráč pamätal chyby protihráča, ktoré mu pomohli hru vyhrať. Pri intenzívnom hraní sa zlepšenie pamäte ukáže aj v iných oblastiach života, ako je napríklad akademický výkon. 

Zapája obe hemisféry

Nemecké štúdie ukázali, že hranie šachu zapája obe hemisféry mozgu. Ľavá hemisféra zodpovedá za stratégiu či logiku, ktorá je pri šachu veľmi dôležitá, a naopak pravá hemisféra má na starosti kreativitu, intuíciu či rozpoznávania obrazov - napríklad pozície šachových figúrok.

Zvyšuje kreativitu

Šach výrazne zvyšuje originalitu. Hráči sú nútení si predstavovať rôzne ťahy ešte predtým, než sa udejú. Taktiež si domýšľajú budúce ťahy svojho protihráča. Toto všetko dokážu len pri zapojení pravej hemisféry, ktorá vplýva na kreativitu človeka. Kreativitu dokáže hráč šachu využiť aj pri rôznych taktikách hry.

Zlepšuje schopnosť riešiť problémy

Šachový zápas vyžaduje rýchle premýšľanie a riešenie problémov za behu, pretože súper vždy mení situáciu. Šach vám pomáha premýšľať dopredu, neponáhľať sa pri rozhodovaní, ale zvážiť plusy a mínusy vzniknutej situácie. Tak, ako sa aj v šachu snažíme urobiť vždy čo najlepšie rozhodnutia, to isté sa snažíme uplatniť aj v každodennom živote. 

Zlepšuje schopnosť prijať prehru

Každý hráč rád vyhráva, a to neplatí len pri šachu. Pre život je však dôležité naučiť sa, ako prijať prehru. Ako v šachu, tak aj v realite niekedy "vyhráme" a niekedy "prehráme." Základ je poučiť sa z našich chýb a vrátiť sa silnejší a múdrejší. 

Spája ľudí

Šach je jednou z najstarších hier na svete. Postupne sa vyvinula až do takej podoby, ako ju poznáme dnes. Výsledkom toho je, že táto hra a vášeň k nej dnes spája ľudí rôznych kultúr, veku či veku. Okrem toho, ak šach hráte len tak pre zábavu so svojimi blízkymi, tak to upevňuje vaše vzťahy, pretože vďaka tejto spoločnej záľube trávite spolu viac času.

Naša ponuka šachu a príslušenstva

U nás nájdete šach v rôznych veľkostiach a prevedeniach. Okrem toho ponúkame aj príslušenstvo v podobe šachových hodín alebo samostatných figúrok. 


Naša šachová ponuka

Kliknite TU

Veríme, že sa vám tento článok páčil. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať, radi Vám poradíme. 


Pozrite si aj naše ďalšie články týkajúce sa rôznych hier.