0918 882 180              info@sportino.sk         Predajňa Trnava

Výhody hrania biliardu

Výhody hrania biliardu

Biliard je veľmi populárnou hrou všade vo svete, ktorá sa dá hrať len tak pre zábavu, ale aj na profesionálnej úrovni prostredníctvom účasti na rôznych turnajoch. Veľa ľudí si myslí, že biliard nemá žiadne zdravotné benefity, pretože ide o hru, pri ktorej sa človek príliš veľa nehýbe. Realita je však taká, že hranie biliardu v sebe skrýva množstvo (nie len) zdravotných výhod.


O aké výhody ide? Poďme sa na to pozrieť.

Spomaľuje starnutie u mužov

Znie to neuveriteľne, ale nedávne štúdie Univerzity v Kodani ukázali, že hranie biliardu naozaj dokáže spomaliť starnutie u mužov, pretože ide o hru, kde sa strieda aktívna a pasívna aktivita počas hry. Štúdia ukazuje, že muži, ktorí pravidelne hrali biliard, zostávajú aktívnymi aj v neskoršom veku.

Hra zapája množstvo svalov a na rozdiel od iných športov, biliard nenesie v sebe príliš veľké riziko zranenia. Na spomalenie starnutia takisto vplýva fakt, že muži sa pri hraní biliardu so svojimi priateľmi či známymi jednoducho cítia šťastne, pričom sa do tela uvoľňujú hormóny, ktoré zvyšujú odolnosť voči starnutiu.

Zlepšuje koordináciu ruky a oka

Schopnosť koordinácie ruky a oka sa vo veľkom rozvíja práve vplyvom biliardu, pretože po celú hru musíte sledovať pohyb biliardových gúľ. Keďže pri udieraní sú oči celý čas na biliardovej guli a nie na ruke a pohyb vychádza z ruky, dochádza ku vzájomnej koordinácii.

Zlepšuje sústredenie

Hranie biliardu vyžaduje od hráča schopnosť sústrediť sa na cieľ - bielu aj cieľovú guľu, uhol vlastného tága a takisto uhol, pod ktorým dôjde k pohybu biliardových gúľ. Koncentrácia je najdôležitejším kľúčom k výhre. Tým, že hráč neustále musí udržiavať očný kontakt s guľami a košmi, kam chce tieto gule umiestniť, si počas hry postupne buduje schopnosť sa sústrediť.

Zlepšuje flexibilitu tela

Biliard je skvelou hrou, ktorá poskytne okrem zábavy aj dobrú formu strečingu. Pri hre je potrebné sa ohýbať a naťahovať za guľami, niekedy je dokonca potrebné stáť iba na jednej nohe, pričom sa takisto naťahujú aj boky. Inak povedané, hranie biliardu je dobrým prostriedkom k budovaniu flexibility. 

Zlepšuje rovnováhu

Ako bolo spomínané v predchádzajúcom bode, pri hre je niekedy nutné stáť len na jednej nohe a zotrvať v tejto polohe nejaký ten čas, vďaka čomu sa zlepšuje celková rovnováha hráča. 

Posilňuje svalstvo

Biliard v sebe skrýva takisto aj fyzické výhody, ako je aj budovanie svalstva chrbta, bokov, nôh a rúk, a to tým, že na ne vyvíjame počas hry tlak. Pri biliarde sa od hráča veľakrát aj vyžaduje, aby hráč vydržal počas hry alebo série hier celý čas stáť na nohách. 

Zlepšuje sa manuálna presnosť

Narábanie s biliardovým tágom zlepšuje manuálne zručnosti. Zo začiatku mávajú hráči problém s triafaním gule príliš veľkou alebo naopak príliš malou silou. Tréningom však hráč postupne naučí narábať so svojou silou intuitívne podľa aktuálnej potreby. To vedie k tomu, že postupom času sú samotné údery presnejšie. 

Buduje trpezlivosť

Trpezlivosť hráča je takisto pri biliarde kľúčovým faktorom k dosiahnutiu výhry. Počas hry musí hráč zostať pokojný, inak stráca schopnosť sústredenia a hru prestáva mať pod kontrolou. Predovšetkým pri prehrávaní mávajú hráči problém s udržovaním pokoja a ovládaním vlastných emócií. Nedostatok trpezlivosti je veľakrát problémom nie len v biliarde, ale aj v každodennom živote a nikdy neprináša nič dobrého. Preto je dobré vedieť, že aj práve biliard Vám pomôže s budovaním tejto schopnosti.

Zlepšuje socializáciu

Biliard nie je hra pre jedného hráča, ale vždy sa pri ňom stretávajú aspoň dvaja hráči, čo znamená, že napomáha budovaniu alebo utužovaniu kontaktov. Pri hre sú celkom bežné rozhovory medzi hráčmi, vďaka čomu sa hráči od seba môžu niečo nové naučiť alebo sa navzájom lepšie spoznať. 

Naša ponuka

V našej ponuke ponúkame veľký výber biliardových stolov pre deti, rekreačné účely, komerciu ale aj profi  využitie na trénovanie a turnaje. Nájdete tu aj veľa príslušenstva ku hre, ako: biliardové tága, biliardové gule, biliardové lampy, kriedu na tágo, držiak na tágo, rôzne náhradné diely a veľa iného. 


Kliknutím na zelený rámček sa dostanete na našu biliardovú ponuku.

Biliard na sportino.sk

Kliknite TUVeríme, že sa Vám článok páčil a že si v blízkej dobe sami zahráte biliard. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať, radi Vám poradíme. 


Nezabudnite si prezrieť aj naše ďalšie články týkajúce sa biliardu.