0918 882 180              info@sportino.sk         Predajňa Trnava

Poznáte Dogfrisbee?

Poznáte Dogfrisbee?

Dogfrisbee, ako už hovorí názov, je šport, ktorý vykonáva pes spolu so psovodom s využitím frisbee diskov. Tí spolu tvoria jeden tím. Úlohou psovoda je vyhodiť disk, ktorý má následne pes chytiť vo vzduchu. Dogfrisbee je šport plný trikov a zábavy, ideálny predovšetkým pre psy s loveckým pudom, avšak hrať sa dá s každým psom, ktorý rád aportuje. Dogfrisbee sa dá vykonávať rekreačne len ako hobby, alebo na profesionálnej súťažnej úrovni. 

Čo sa týka profesionálnej úrovni, v Českej republike sa každoročne konajú Majstrovstvá Českej republiky v dogfrisbee, ktorých sa môžu zúčastniť aj súťažiaci z iných krajín, ktorí sa počas roka kvalifikovali na niektorej z českých pohárových súťaží. Na Slovensku zatiaľ funguje iba športový zväz Dogfrisbee Slovakia, ktorý tvorí rôzne semináre, kurzy či organizuje spoločné tréningy. Čo sa týka súťaží, v roku 2019 v Trnave prebiehali Otvorené majstrovstvá Slovenska v dogfrisbee, ktoré boli súčasťou podujatia Trnava Frisbee Games.

Rekreačne sa však dá dogfrisbee hrať kdekoľvek a kedykoľvek, stačí Vám len frisbee disk určený pre psov a chuť sa zabávať.

Disciplíny Dogfrisbee

Na Slovensku a aj v iných štátoch sa hrávajú predovšetkým tieto disciplíny dogfrisbee: 


  • FREESTYLE
  • SUPER PRO TOSS & FETCH
  • THE QUADRUPED
  • DOG DARTBEE
  • TIMETRIAL

Pravidlá Freestyle Dogfrisbee

Freestyle patrí medzi najobľúbenejšie disciplíny dogfrisbee. Podstatou je so psom vytvoriť zostavu rôznych prvkov a hodov, ktoré zaujmú svojou originalitou a prevedením. Jedná sa o rôzne akrobatické triky, ktoré zahŕňajú výskoky, preskoky, či odrazy psa od psovoda. 

Disciplína Freestyle spravidla pozostáva z 2 kôl Freestyle a 1 kola Toss&Fetch.

Freestyle sa hrá na hracej ploche v tvare obdĺžnika s minimálnou šírkou  40 yardov (36,6 metra) a minimálnou dĺžkou 70 yardov (64 metrov). Na ploche je počas vystúpenia iba jeden tím - pes a psovod.

Vystúpenie má časové obmedzenie na 2 minúty, čas sa počíta od vyhodenia disku.

Hodené disky sa započítavajú do skóre. Všetky používané disky musia byť rovnakej váhy a veľkosti, inak dochádza k odrátaniu bodov porotou. Maximálny počet použitých diskov počas vystúpenia je 10.

The USDDN SC (US Disc Dog Judging Criteria for Freestyle - pravidlá USDDN pre freestyle) vyžaduje používanie špecifikovaných diskov na základe výšky psa.

Porota sa skladá zo 4 rozhodcov, pričom každý rozhodca posudzuje inú kategóriu. Kategórie sú tieto: Pes, Hráč, Tím a Úspešnosť. Maximálna bodová známka rozhodcu môže byť 10, to znamená, že tím môže získať celkovo za vystúpenie maximálne 40 bodov. Rozhodca posudzuje v danej kategórii viaceré prvky, za každý jeden prvok môže dať maximálne 2,5 boda.

Ak tím získa 6 alebo viac trestných bodov počas súťaže (ktoré môžu napríklad získať ohrozením psa),je diskvalifikovaný. 

Čo sa týka hudby, nie je hodnotená, ale môže ovplyvniť celkový dojem z vystúpenia. To znamená, že je na vašom uvážení, či budete vystupovať s hudbou alebo bez. 


Bližšie informácie o pravidlách freestyle dogfrisbee nájdete TU.

Pravidlá Super Pro Toss & Fetch

Ide o dištančnú disciplínu, ktorá sa hrá na ihrisku s rozmermi 40 x 70 yardov (36,6 x 64 m). Hrá sa iba s jedným diskom, pričom cieľom je, aby disk chytil pes čo najďalej od štartovej čiary. Ihrisko je rozdelené na 5 zón, pričom najvzdialenejšia je za hranicou 40 yardov.

Na hádzanie má tím 1,5 minúty, pričom sa mu boduje 5 najlepších hodov. Disciplína má 2 kolá, súčet týchto kôl tvorí celkové skóre tímu.

Platné sú iba hody, ktoré chytí pes pred tým, ako sa disk dotkne zeme. Pes po chytení disku musí dopadnúť aspoň jednou labkou na vyhradené ihrisko. Ak pes chytí disk vo výskoku, získava bonusových 0,5 bodov. Na ihrisku je aj bonusová zóna, ktorá začína na 10 yardoch a končí na 50 yardoch - ak pes do nej po chytení disku dopadne aspoň jednou labkou, takisto získava bonus 0,5 bodov. 


Bližšie informácie o pravidlách tejto disciplíny nájdete TU.

Ďalšie disciplíny

The Quadruped

Ďalšia distančná disciplína, v ktorej sa hrá o najdlhšie hody. Cieľom je, aby pes chytil disk čo najďalej od štartovej čiary. Hráči sú rozdelení do skupín, pričom sa postupuje od kvalifikačného kola, cez semifinále až do finále. Muži a ženy súťažia oddelene.

V každom kole má tím (pes+psovod) tri hody, pričom sa do skóre počíta najdlhší (chytený) hod.


Dog Dartbee

Ako už naznačuje názov, ide o šípky so psom. Každý tím má 9 pokusov na to, aby "trafili" terč nakreslený na zemi. Terč sa skladá zo 4 zón, ktoré tvoria kružnice. Podľa toho, do ktorej kružnice pri chytení disku dopadne pes prednými labkami, získava tím body. Najmenšia kružnica má bodové ohodnotenie 100 bodov, najväčšia 10 bodov. 


Timetrial

Rýchlostná disciplína, kde tím musí v čo najkratšom čase vykonať dvakrát úspešné 20-yardové (18,3 m) hody. Pes musí disk chytiť za hranicou 20 yardov. Na každý hod má tím vyhradenú 1 minútu, čím skôr sa mu hody podaria, tým viac bodov získa. 

Naša ponuka

V našej frisbee ponuke nájdete aj frisbee disky určené pre psov firmy SPACE DOG v rôznych farebných prevedeniach. 

Lietajúci disk Space Dog 235 tvarom aj váhou veľmi pripomína tradičný značkový Hero Disc. Disk je vyrobený zo špeciálneho materiálu, ktorý je príjemnejší do ruky a zároveň aj ohľaduplnejší pre psíkov pri chytaní.


  • hmotnosť: 105 gramov
  • priemer: 235 mm
  • materiál: špeciálny odolný plast


Kliknutím na zelený rámček sa presuniete na našu celú ponuku frisbee diskov.

Frisbee na sportino.sk

Kliknite TUVeríme, že sa Vám článok páčil a že so svojím psím miláčikom vyskúšate dog frisbee aj vy! V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať, radi Vám poradíme.


Nezabudnite si prezrieť aj naše ďalšie články týkajúce sa frisbee či iných športov.