0918 882 180              info@sportino.sk         Predajňa Trnava

Lacné vs. drahé biliardové tága

Lacné vs. drahé biliardové tága

Pri kúpe biliardového tága je mnoho vecí, ktoré treba zvážiť. Jedným z významných faktorov je určite aj cena tága. Určite sa pýtate otázku: "Oplatí sa kupovať drahé tágo?" 

V dnešnom článku sa pokúsime vysvetliť rozdiely medzi lacným a drahým tágom. 

Materiál, z ktorého sú tága vyrobené

Cenu biliardového tága ovplyvňuje vo veľkom materiál, z ktorého je tágo vyrobené. Najčastejšie sa stretnete s takýmito tágami:

Drevené tága - z dreva sú vyrobené vysokokvalitné tága. Zadná časť tága môže byť vyrobená z rôznych druhov tvrdého dreva, predná časť (shaft) však býva zvyčajne vyrobená z tvrdého javora. Lacnejšie drevené tága sú vyrobené z lacnejších druhov dreva. 

Laminátové tága - tága vyrobené z toho materiálu sú vhodnou alternatívou, pretože predstavujú v súčasnosti celkom dobré herné vlastnosti a sú oveľa lacnejšie ako drevené tága. Postupným zdokonaľovaním ich výroby môžu po nich siahať aj pokročilejší hráči biliardu. 

Kovové tága - tága vyrobené z hliníka alebo titánu sú pomerne lacné, ale neposkytnú hráčovi dostatočne dobré herné vlastnosti, pretože sú príliš silné a nepružné. 

Aké má byť kvalitné tágo

Veľmi dôležité pri tágu je prenos energie pri údere - dôležitá je konzistentnosť a hladkosť.

Veľký dôraz sa kladie na špičku tága, ktorá tlmí náraz, zvyšuje presnosť úderu a zároveň chráni drevo za ňou. Za kvalitnejšie špičky si hráči samozrejme takisto priplatia. Pre viac informácií si pozrite náš článok "Ako si vybrať špičku tága."

Veľký podiel na kvalite tága zohráva aj kostica, pretože chráni shaft pred rozštiepením, pôsobí ako tlmič a zvyšuje životnosť tága.

Shaft tága by mal byť vyrobený z vysoko kvalitného odolného dreva.

Ak hráte na vysokej úrovni, zvažujte tágo s kvalitnou omotávkou gripu. Grip omotaný niťou zvyšuje kontrolu nad tágom, pretože zabraňuje poteniu dlaní a strate priľnavosti. Taktiež takto nepoškodzujete drevo prebytočnou vlhkosťou. 

Váha tága je ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje kvalitu tága a samozrejme aj samotnú hru. Každý hráč preferuje inú váhu tága. Pri mnohých tágach sa dá pomocou skrutiek upravovať váha tága na jeho konci. 

Začiatočnícke tága

Začiatočnícke tága sa pohybujú v cene okolo 30 - $150 (25 - 125 eur)

Ide o štandardné rovné tága, nečakajte od nich žiadne zázraky. Takéto tága bývajú masovo vyrábané, čo znižuje ich cenu. Shaft začiatočníckeho tága býva vyrobený z lacnejšieho dreva alebo grafitu. Špička takého tága bude zrejme vyrobená z lacnejšej kože. Ak však s biliardom ešte len začínate, nie je treba hneď siahať po drahých tágach. Až budete chcieť posunúť level o niečo vyššie, môžete zvažovať kúpu kvalitnejšieho biliardového tága.

Stredná trieda biliardových tág

Stredná trieda biliardových tág sa pohybuje okolo $150 - $300 (125 - 250 eur)

Ideálne tága pre hráčov, ktorí to myslia s biliardom serióznejšie. U takýchto tág sa využívajú lepšie materiály, napríklad čo sa týka shaftov, môžu sa vyrábať z javoru alebo z ružového dreva (rosewood). Špička obsahuje viac vrstiev a môže byť vyrobená napríklad z japonskej prasačej kože. Rozdiel v herných vlastnostiach tága je okamžite badateľný oproti lacným tágam. Tiež sa tu objavuje už kvalitnejšia omotávka, ktorej výhody sme si už objasnili. Tága strednej triedy môžu vynikať low-deflection technológiou, ktorá zvyšuje presnosť úderov. 

Tága vyššej triedy

Tága pre profi hráčov začínajú cenovo okolo $300 - $500 (250 - 420 eur)

Hlavným znakom vysokokvalitných tág sú ich detaily - viditeľné hlavne v ich dizajne. Na výrobu takéhoto tága je treba dostatočnú zručnosť a mnoho času... a ako sa hovorí - čas sú peniaze. 

Biliardové tága v cene $500 - $1000 (420 - 850 eur) budú vyrobené z tých najlepších materiálov a s využitím najlepšej dostupnej technológie. Na výrobu týchto tág sa využijú exotickejšie tvrdé drevá, ako napríklad Cocobolo, Bubinga, Pau Ferra alebo drevá z východnej Indie, ktoré všetky patria do skupiny ružového dreva (rosewood). Cocobolo je napríklad druhé najhustejšie drevo na svete, ktorý dodá hre tú správnu akčnosť.

Tága v tejto kvalite majú vynikajúcu kvalitu zostavenia, ich hrateľnosť je najvyššieho rádu a vyzerajú výnimočne. Špeciálne tága bývajú plné ornamentov, častokrát sa do nich vkladajú rôzne perly a kamienky.

Pri tágach v hodnote vyššej ako 1000 eur si zrejme okrem kvality priplácate aj za značku.

Tága v hodnote vyššej ako 5000 dolárov nie sú určené na hru, ale pre vášnivých zberateľov, pretože vynikajú dokonalým dizajnom. Hrateľnosť pri týchto tágach nebýva príliš dobrá, pretože nie sú určené na hru. Ide totiž o umelecké diela.

Naša ponuka

U nás nájdete široký výber biliardových tág, pre amatérov, ale i profi vášnivých hráčov. Možnosť výberu v rôznych dĺžkach, jednodielne, dvojdielne, s lepenou špičkou, v balení s puzdrom.

Kliknutím na zelený rámček sa dostanete na našu ponuku.

Biliardové tága

Kliknite TU

Bonus - z akého dreva je vaše tágo?

Každé drevo má inú štruktúru a vlastnosti. Vďaka tomuto obrázku zistíte, aké drevo sa skrýva vo vašom tágu.

o

Veríme, že sa Vám článok páčil. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať, radi Vám poradíme.

Pozrite si aj naše ďalšie články o biliarde.