0918 882 180              info@sportino.sk         Predajňa Trnava

Hry na šachovnici

Hry na šachovnici

V predchádzajúcom článku sme sa venovali osobitne pravidlám hry Dáma a pravidlám Šachu. Na šachovnici sa však nemusí hrať len klasická verzia šachu či dámy, ale existujú aj iné možnosti hier.

V tomto článku si ukážeme, aké rôzne hry sa dajú hrať na šachovnici s využitím šachových figúrok a kameňov z Dámy.

Poďme na to!

Hry so šachovými figurkami

Bitka rozdielnych armád 

Hráči sa dohodnú, ktorý z nich bude mať akú armádu, na výber sú 2 možnosti:

  • Prvú armádu tvoria čisto pešiaci - konkrétne ide o 4 rady pešiakov.
  • Druhú armádu tvorí 1 rad šachových figúrok rozostavených podľa klasických pravidiel šachu (bez pešiakov).

Figúrky sa pohybujú podľa pravidiel šachu, pešiaci môžu postupovať vždy len o jedno políčko dopredu. V poslednom rade (tam, kde začína protihráč) sa pešiak zmení v dámu. 

Hra končí buď matom kráľa alebo stratou posledného pešiaka. 


Leganov šach

Zaujímavý variant šachu, kedy sú figúrky usporiadané v rohoch šachovnice. Pravidlá sú zhodné ako v klasickom šachu, len pešiaci sa pohybujú o jedno políčko uhlopriečne vpred smerom k rohu protihráča. Pešiaci smú brať len figúrku spoluhráča, ktorá stojí vedľa nich na susednom políčku v smere vodorovnom alebo zvislom - bieli pešiaci berú len smerom hore doľava, čierni len dole doprava. 

Čo sa týka premeny figúrok, premenený môže byť len pešiak, ktorý príde na opačný roh šachovnice, kde na začiatku hry stála veža, kôň, strelec alebo kráľ.

Leganov šach

Leganov šach

Jazdec proti kráľovi

Skvelá minihra pre tréning strategického myslenia. Jednoducho postavte do ľavého horného rohu čiernu figúrku kráľa a do pravého dolného rohu bieleho koňa. Pohyb figúrok je rovnaký ako pri klasickom šachu. Hráči sa v ťahoch striedajú. Podarí sa jazdcovi dať kráľovi šach, alebo sa tomu kráľ vyhne?


Maharádžov šach

Neobvyklá verzia šachu známa hlavne v Indii. Novinkou je figúrka Maharádža, ktorá predstavuje spojenie viacerých šachových figúrok.

Na jednej strane šachovnice stoja čierne figúrky v klasickom rozostavení, na druhej strane stojí osamelý kráľ v bielej farbe. Ten sa môže pohybovať ako kráľ, dáma či kôň. Maharádža nesmie vstúpiť na pole ohrozené protihráčovými figúrkami. Ak dostane šach, musí ustúpiť na bezpečné pole alebo vyradiť ohrozujúcu súperovu figúrku. Ostatné pravidlá sú rovnaké ako pri klasickom šachu.


Žravý šach

V tejto verzii je povinnosťou brať súperove figúrky a to aj v prípade kráľa - neexistuje šach ani mat. Ak sa pešiak dostane na druhú stranu šachovnice, premení sa na figúrku, ktorá z hry vypadla.

Vyhráva hráč, ktorému ako prvému nezostane žiadna figúrka.


Rýchly šach

Ideálne, keď nemáte na šach príliš veľa času. Hru začína hráč s bielymi figúrkami, ktorý prevedie jeden ťah. Hráč s čiernymi figúrkami urobí následne dva ťahy za sebou, biely potom 3 ťahy, čierny 4 ťahy a tak to pokračuje. 

Keď ohlási jeden hráč protihráčovi šach, jeho ťah končí a súper musí na šach reagovať hneď v prvom ťahu, inak to znamená pre neho mat. Ostatné pravidlá tejto verzie šachu sú totožné s klasickými pravidlami.


Maharádžov šach

Maharádžov šach

Hry s kameňmi Dámy

Malá dáma

Klasická dáma, len namiesto s 12 sa hrá iba s 8 kameňmi (t.j. dva rady). Ide o jednoduchší variant.


Žravá dáma

Pravidlá sú rovnaké ako pri klasickej dáme len s týmto rozdielom: víťaz nie je ten, komu kamene zostanú v hre, ale ten, kto ako prvý príde o všetky svoje kamene alebo sa už nemá kam pohnúť.

Preskakovanie súperových kameňov je povinnosť. Ak má hráč možnosť preskočiť kameň protihráča pešiakom aj dámou, prednosť má vždy dáma.


Kráľova bábka

Zaujímavý variant hry, kedy sa hráč snaží dostať protihráčove kamene na svoju stranu šachovnice a to z tohto dôvodu:

Akonáhle sa dostane kameň hráča na protihráčovu stranu šachovnice, stáva sa z neho dáma, ale je tzv. kráľovou bábkou. To znamená, že s ňou môže ľubovoľne pohybovať protihráč - stáva sa teda dámou protihráča. 


Dáma solitér

Ideálne pre hráčov samotárov. Na túto hru je potrebných 16 kameňov každej farby. Na začiatku hry sa kamene rozmiestnia do dvoch krajných radov na oboch koncoch šachovnice. Kamene sa ukladajú na biele aj čierne políčka. 

Cieľom hry je vyradiť čo najviac kameňov. Tie sa smú pohybovať len preskočením iného kameňa v priamom smere (t.j. nie diagonálne). Pri každom ťahu hráča musí byť aspoň jeden kameň preskočený. Ťahy hráča sa vykonávajú striedavo s bielymi a čiernymi kameňmi. 

Hra končí vtedy, keď nie je možné preskočiť ďalší kameň. Najlepší výsledok získa hráč vtedy, keď mu zostanú v hre iba 2 kamene.

Naša šachová ponuka

V našej ponuke nájdete šach a dámu v rôznych veľkostných a materiálových prevedeniach, či už ide o mini prevedenia vhodné na cestovanie, kvalitné drevené prevedenia, či prevedenia v kufríku. Šach a dámu predávame samostatne alebo ako súčasť viacerých spoločenských hier. 

Okrem toho tu nájdete aj príslušenstvo k šachu v podobe šachových hodiniek.


Kliknutím na zelený rámček sa dostanete na našu ponuku. 

Šach a dáma na sportino.sk

Kliknite TU



Veríme, že sa Vám článok páčil a že si vyskúšate zahrať niektoré z týchto hier. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať, radi Vám poradíme. 


Nezabudnite si prezrieť aj naše ďalšie články týkajúce sa spoločenských hier.