0918 882 180              info@sportino.sk         Predajňa Trnava

Cviky na Fitlopte

Cviky na Fitlopte

Gymnastická lopta (fitlopta) je skvelou fitness pomôckou, ktorá obzvláštni každý tréning. Vďaka fitlopte nadobudnete väčšiu stabilitu a takisto sa ňou posilňujú viaceré skupiny svalov. Okrem toho je cvičenie s fitloptou zábava!

Poďme sa spolu pozrieť, aké sú výhody fitlopty a najefektívnejšie cviky s ňou.

Výhody fitlopty

  • Fitlopta je všestranná, vhodná aj pre začiatočníkov, ale i skúsených športovcov
  • Sedenie na lopte je skvelé pre rozvoj celkovej koordinácie a rovnováhy
  • Pravidelné cvičenie s fitloptou buduje silu v každej časti tela, čo okrem iného znižuje riziko športových úrazov
  • Gymnastická lopta pomáha k správnemu držaniu tela 
  • Zapojenie fitlopty do bežných cvikov zvyšuje náročnosť tréningov

Cviky s fitloptou

Plank s fitloptou 

Tento cvik zapája predovšetkým brušné svaly, spevňuje stred tela, ale zúčastňujú sa naň aj svaly ramien a chrbta. Pri vykonávaní cviku jednoducho nohy vyložte na loptu, telo a ruky sú vystreté, ruky sú umiestnené na šírku ramien. Následne sa môžete skúsiť pomocou rúk prerúčkovať vpred tak, aby na fitlopte zostali len špičky chodidiel, a potom zase vzad. 

Inou možnosťou je skúsiť vykonať kľuk na fitlopte. Vďaka zvýšenej nestabilite, fitlopta zvyšuje náročnosť vykonávania tohto cviku.

Plank

Sed-ľah na fitlopte 

Ďalším skvelým cvikom na brušné svaly je sed-ľah s využitím fitlopty. Pri tomto cviku sú nohy na podložke alebo na zemi, o fitloptu sa opierate  zadkom a spodnou časťou chrbta. Pri sed-ľahoch je dôležité neťahať sa iba hlavou, ale celou vrchnou časťou tela tak, že nedochádza k ohýbaniu krčnej chrbtice. 

Sed-ľah

Panvový most s fitloptou

Tento cvik je zameraný predovšetkým na posilňovanie a tvarovanie zadku. Pri cviku máte nohy položené na gymnastickej lopte, pomaly dvíhate panvu do polohy, kedy sú kolená a boky v jednej línii. V tej pozícii vydržte pár sekúnd a vráťte sa opäť pôvodnej pozície. Cvičenie opakujte podľa potreby.

Panvový most

Dvíhanie fitlopty pomocou nôh

Ďalší výborný cvik na precvičenie svalov brucha, hlavne spodnej časti. Pri cviku si ľahnite na chrbát a uchopte fitloptu medzi členky dostatočne silno, aby Vám lopta nevypadla. Ruky a hlava sú na podložke. Nohy pomaly zdvihnite z podložky. Pokúste sa dosiahnuť 90 stupňový uhol a následne opäť nohami klesajte k podložke. V dolnej pozícii sa vyvarujte dotyku fitlopty a podložky, v blízkosti zeme začnite zdvíhať nohy opäť smerom hore. Pri tomto cviku dbajte na to, aby chrbát by nebol ohnutý, ale dotýkal sa podložky.

Zdvíhanie nôh

hh

Opačné sklápačky

Mávate časté bolesti chrbta? Tento cvik je vhodný práve na posilňovanie svalov chrbta. Ide o modifikáciu cviku s názvom Salabhasana, pri ktorom vykonávate ľah na bruchu a snažíte sa zdvíhať hornú časť trupu a nohy z podložky.

Ak chcete tento cvik obzvláštniť fitloptou, je vhodné ak si chodidlá opriete od stenu a fitloptu si umiestnite pod brucho. Následne sa pokúste zdvíhať vrchnú časť trupu. Pre lepšiu predstavu si prezrite video.

Opačné sklápačky

Úklony s fitloptou

Pri tomto cviku môžete buď stáť alebo sedieť v polohe kľačmo. Rukami uchopte fitloptu a dajte si ju nad hlavu. Pomaly sa začnite ukláňať do jednej strany, vráťte sa do stredu a následne vykonajte úklon do druhej strany. Cvičenie niekoľkokrát zopakujte. Pri cviku v stoji sa snažte mať stiahnuté brucho a podsadenú panvu.


Úklony s fitloptou

Naša ponuka

V našej fitness ponuke nájdete gymnastické lopty s pumpou v rôznych prevedeniach. 

Kliknutím na zelený rámček sa presuniete na našu ponuku.

Fitlopty na sportino.sk

Kliknite TUVeríme, že sa Vám článok páčil a že vyskúšate niektoré z týchto cvikov! V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať, radi Vám poradíme. 

Nezabudnite si prezrieť aj naše ďalšie články plné cvikov.