0918 882 180              info@sportino.sk         Predajňa Trnava

Americký vs. anglický biliard: v čom sa líšia?

Americký vs. anglický biliard: v čom sa líšia?

Zaujímate sa o biliard? Tak to ste na správnom mieste. Ak ste sa niekedy zamýšľali nad tým, aký je rozdiel medzi anglickým a americkým biliardom, v tomto článku sa vám to pokúsime ozrejmiť. V čom sa tieto dva varianty biliardu líšia?

Pozrime sa na to!

Hracie stoly

Najväčší rozdiel medzi anglickým a americkým biliardom nachádzame vo veľkosti stola. Americké biliardové stolyväčšie ako tie anglické, a to z toho dôvodu, že v americkom biliarde sa hrá aj s väčšími hracími guľami. Súťažné stoly na americký biliard mávajú veľkosť 9ft, na rekreačné účely sa však používajú 7ft a 8ft stoly.

Anglický biliard sa hrá na menšom stole, s menšími hracími guľami a menšími otvormi v stole. Súťažné stoly mávajú veľkosť iba 6ft. Celkovo sa veľkosť stolov na anglický biliard pohybuje od 5ft do 7ft.

Čo sa týka otvorov v stole na biliardové gule, okrem veľkosti sa líšia aj v hranách pri vstupe do dier. Hrany stola pri dierach sú v prípade anglického biliardového stola viac oblé, okrúhle, zatiaľ čo pri americkom biliarde sú hrany akoby ostrejšie a rovnejšie.

Rozdiel je takisto aj v hracom plátne, ktoré je natiahnuté na stole. Britské plátna sú vyrobené z vlny, niekedy s prímesou iných vlákien. Plátno má mäkkú, tlmiacu textúru, ktorá je vyrobená tak, aby spomaľovala rotujúce hracie gule. Tým sa kladie dôraz na presnosť pred rýchlosťou úderu. Americké plátno býva vyrobené hlavne z nylonu, ktorý ponúka len malú rezistenciu voči rotácii biliardových gúľ. To znamená, že americký biliard je viac rýchly, gule sa rotáciou vedia dostať ďalej, čo tým pádom vyžaduje aj väčší hrací priestor.

Vľavo anglický, vpravo americký biliard

Zdroj: www.libertygames.co.uk

Hracie gule

Ako už bolo spomenuté, biliardové gule v anglickom a americkom biliarde sa líšia vo veľkosti. Americký biliard sa hrá s väčšími a ťažšími guľami, ktorých priemer býva 2 1/4 palca, čo je 5,72 cm. Hracie gule v anglickom biliarde majú iba 2 palce, čo je 5,08 cm. Väčšia hmotnosť a veľkosť spôsobuje rýchlejšiu hru v americkom biliarde, zatiaľ čo v anglickom biliarde veľkosť hracích gúľ prispieva k voleniu presnosti pred rýchlosťou.

Okrem veľkosti sa líšia biliardové gule aj v dizajne. V americkom biliarde sa stretávame s očíslovanými guľami v rôznych farbách v plnom prevedení alebo v prevedení s pásikom. V anglickom biliarde sa hrá tradične s jednofarebnými, červenými a žltými, prípade modrými a žltými guľami. Populárne však býva aj dizajnové prevedenie, aké nájdeme v americkom biliarde. Oba varianty biliardu majú aj čiernu guľu s číslom 8.

Anglický biliard

Anglický biliard

Americký biliard

Americký biliard

Tágo

Rozdiely sú, samozrejme, aj v tágach, ktoré sa používajú. Anglické tága majú menšiu špičku, ktorá zvyčajne nie je väčšia ako 11 mm. Malá špička podporuje precíznu kontrolu nad biliardovou guľou. Americké tága majú špičky s priemerom 12 mm alebo viac, ktoré sa viac hodia na dlhšie, silnejšie údery. Veľkosť špičiek súvisí s veľkosťou biliardových gúľ, ktoré sa v hre využívajú. Dĺžkou sa americké a anglické biliardové tága nejak nelíšia.

Naša ponuka

U nás nájdete skvelý výber (amerických) biliardových stolov pre deti, rekreačné účely, komerciu ale aj profi hráčov na trénovanie a turnaje. Nájdete tu aj veľa neodmysliteľného príslušenstva k hre, ako sú biliardové tága, biliardové gule, biliardovú lampu, kriedu na tágo, držiak na tágo, rôzne náhradné diely a veľa iného.

Kliknutím na zelený odkaz sa dostanete na našu biliardovú ponuku.

Biliard na sportino.sk

Kliknite TU!

 

Veríme, že sa vám článok páčil a že si vyberiete z našej ponuky. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať, radi vám poradíme. 

Nezabudnite si prezrieť aj naše ďalšie biliardové články.