0918 882 180              info@sportino.sk         Predajňa Trnava

Ako vybrať basketbalovú loptu?

Ako vybrať basketbalovú loptu?

Výber basketbalovej lopty môže byť zložitý, vzhľadom na ich obrovskú ponuku. Lopty sa líšia veľkosťou, hmotnosťou, použitým materiálom či dizajnom. Takisto sú niektoré modely určené pre mužov, ženy alebo deti.

My vám dnes poradíme, podľa čoho si nájdete basketbalovú loptu, ktorá bude spĺňať vaše očakávania!

Na čo sa pri výbere basketbalovej lopty zamerať

Pri výbere lopty si všímame tieto parametre:


  • Veľkosť
  • Materiál
  • Dizajn
  • Údržba

Veľkosť basketbalovej lopty

Prvá vec, ktorá nás zaujíma je veľkosť lopty.  Základné veľkosti basketbalových lôpt sú 5, 6 a 7. Stretnúť sa môžete však aj s atypickými veľkosťami ako sú 1, 3 či 8.

Všeobecne sa veľkosť basketbalovej lopty vzťahuje na vek hráča - keďže mladší hráči majú menšie ruky, budú používať menšie lopty.

S výberom správnej veľkosti lopty vám pomôže táto tabuľka:

oo

Materiál basketbalovej lopty

Pokiaľ ide o výber basketbalovej lopty na základe materiálu, z ktorého je vyrobená, výber sa zvyčajne určuje podľa typu ihriska, na ktorom sa bude basketbal hrať. Na výrobu basketbalovej lopty sa používajú tri základné materiály:


Pravá koža

Ide o najvyššiu triedu lôpt. Basketbalové lopty z pravej kože využívajú najmä vrcholoví a veľmi nároční hráči. Ide o najkvalitnejší materiál s najlepšími vlastnosťami. Kožené lopty sú určené najmä do haly - pri použití vonku by sa príliš opotrebovávali. Pravých kožených basketbalových lôpt je veľmi málo a ich cena býva okolo 100 až 170 eur. 


Syntetická koža

Ide o najbežnejšie prevedenie basketbalovej lopty z hľadiska materiálu. Tieto lopty sa vyznačujú vysokou trvanlivosťou a skvelou manipuláciou. Syntetický materiál môže mať špeciálnu povrchovú úpravu, preto sú niektoré lopty určené na hru v hale a iné na hru vonku. Ceny týchto basketbalových lôpt sa pohybujú v rozmedzí okolo 20-70 eur.


Guma

Basketbalové lopty z gumy sú vhodné pre začiatočníkov, príležitostných hráčov a deti. Môžu sa využiť pri hre vonku na drsných povrchoch a aj v halách. Medzi ich výhody patrí priaznivá cena. Na druhú stranu gumové basketbalové lopty nie sú veľmi trvanlivé a kvalitné.


Dizajn

V dnešnej dobe výrobcovia ponúkajú pestrý výber basketbalových lôpt v rôznom dizajnovom prevedení. Je už len na vás, aký dizajn lopty zvolíte. Preferujete štandardné prevedenie alebo siahnete po netradičných farbách? 


o

Údržba basketbalovej lopty

Ak chcete zvýšiť životnosť basketbalovej lopty, musíte sa o ňu patrične starať. Lopty sa neodporúča vystavovať na priamom slnku a vysokým teplotám, napríklad v rozpálenom aute alebo pri radiátore. Ak potrebujete loptu očistiť, použite vlažnú vodu, prípadne použite obyčajné mydlo, a nechajte loptu uschnúť. V žiadnom prípade sa neodporúča sušiť lopty fénom alebo inými teplovzdušnými prostriedkami. Takisto sa neodporúča čistiť loptu agresívnymi umývacími prostriedkami, saponátmi či organickými rozpúšťadlami.


Veríme, že s nami si vyberiete!


Ak sa Vám článok páčil, nezabudnite nám dať vedieť.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať, radi Vám poradíme.

Páčil sa Vám tento článok?