0918 882 180              info@sportino.sk         Predajňa Trnava

Ako si vybrať pokrové karty?

Ako si vybrať pokrové karty?

Rozhodli ste sa hrať poker v domácom prostredí a rozmýšľate nad kúpou pokrových kariet? Tak to ste na správnom mieste. Pri výbere pokrových kariet je dôležité si všímať niekoľko špecifík, ktoré si ukážeme v tomto článku. 

Pozrime sa na to!

Materiál kariet

Hracie karty bývajú vyrobené z týchto 3 materiálov:

  • plast
  • vinyl
  • papier


Plastové karty sa považujú za najviac trvácne a kvalitné a bývajú používané takmer v každom kasíne. Plastové karty dokážu vydržať roky v dobrej kondícii a dobre sa držia v ruke. 

Vinylové karty sú lacnejším, ale taktiež prijateľným variantom hracích kariet, aj keď v porovnaní s plastovými kartami je ich kvalita a trvácnosť o niečo horšia. Reálne sa však príliš nepoužívajú a  málokedy je možné ich nájsť v obchodoch.

Papierové karty sú najlacnejšie a najmenej trvácne, pretože veľmi ľahko dochádza k ich ohnutiu, trhaniu či inému poškodeniu. Ich výhoda je však veľká dostupnosť a cena. Nevýhodou okrem spomínaných je aj to, že je možné ich jednoducho nejakým spôsobom označiť, čo môže zapríčiniť neférovú hru. 

V rámci papierových kariet sa predávajú aj tzv. poplastované karty, čiže papierové karty s plastovou povrchovou vrstvou. Úroveň ich kvality sa pohybuje medzi plastovými a klasickými papierovými hracími kartami. 


Najviac vzácnymi a drahými kartami sú karty vyrobené z acetátu celulózy, čo je najviac odolný plast. Vyrábajú sa napríklad v USA pod značkou KEM.


Materiál kariet zvážte podľa toho, na aké účely chcete karty používať. Ak to myslíte s hraním pokru vážne, tak určite odporúčame zvoliť plastové hracie karty.

Veľkosť kariet

Veľkosť väčšiny pokrových kariet je 88,9 x 63,5 mm.

Na trhu nájdete aj klasické hracie karty v rozmeroch od 88,9 x 57,1 mm. Ako môžeme vidieť, líši sa iba šírka kariet. Šírka 57 mm je charakteristická napríklad pre kartovú hru Bridž (anglicky bridge). Tieto karty samozrejme viete použiť aj pri hraní pokru. Ak však chcete hrať iba poker, potom karty s rozmermi 88x63 mm sú ideálne. 

Počet kariet v balíku

Štandardný balíček kariet na poker obsahuje 52 kariet + 2 alebo 3 žolíci. Pri hraní Bridžu sa používa aj balík s 54 kartami. V súčasnosti sa však stal populárnym aj tzv. short-deck poker, ktorý sa hrá iba s 36 kartami. 

Avšak ak chcete hrať klasický poker, odporúčame siahnuť po klasickej sade 52 kariet. Ak náhodou budete niekedy chcieť hrať s menším počtom kariet, bude jednoduchšie si ich odstrániť z balíčka, akoby ste si mali k redukovanému balíčku dokupovať ešte klasickú sadu kariet.

Index kariet

Pod indexom chápeme veľkosť čísel a farieb v rohu karty.

Pri farbách rozlišujeme indexy s dvomi farbami a 4 farbami. Klasické indexy sú dizajnované v dvoch farbách - čiernej a červenej. Profesionálne pokrové karty zvyčajne využívajú tieto dve farby. Existujú však aj varianty so 4 farbami, kde sa okrem červenej a čiernej stretneme aj so zelenou a modrou farbou. 

Čo sa týka veľkosti indexu na vnútornej strane kariet, taktiež nájdeme v rôznych sadách kariet rozdiely. Zatiaľ čo štandardný index má malé veľkosti čísel a znakov v rohu karty a vyskytuje sa pri lacnejších variantoch kariet, existujú aj jumbo index edície kariet, ktoré obsahujú väčšie znázornenie čísel a farieb, vďaka čomu ich je jednoduchšie rýchlo prečítať. Jumbo index sa používa pri väčšine dobrých plastových kariet a pri profesionálnom pokeri. Okrem toho existujú aj magnum karty s ešte väčšou veľkosťou znakov, ktoré sú určené pre hráčov so zhoršeným zrakom. Na druhej strane, karty s tzv. peek indexom obsahujú najmenšie veľkosti znakov. Tieto indexy sú vhodné pri hraní pokru za stolom s 9-10 protihráčmi, vďaka čomu môžete sledovať svoje karty bez toho, aby ich videli všetci ostatní. 

Ak to zhrnieme, pri hraní s menšou skupinou je najlepšou možnosťou Jumbo index. Pri stole plnom hráčov je vhodnejší Peek index.

Čo sa týka množstva indexov na kartách, existujú varianty kariet s dvoma alebo štyrmi indexami. Ich voľba záleží na preferenciách hráča.

Dizajn

V súčasnosti je na trhu mnoho zaujímavých dizajnových hracích kariet, takže nemusíte zostávať iba pri klasickom dizajne. Je len na vás, či si vyberiete klasiku alebo zvolíte kreatívnejší balíček kariet. V našej ponuke taktiež nájdete niekoľko dizajnových balíčkov kariet, ktorým sme sa venovali v tomto článku.

Naša ponuka

V našej ponuke nájdete veľký výber pokrových kariet - ponúkame papierové, poplastované alebo plastové hracie karty určené pre začiatočníkov, ale aj na profi využitie. 

Kliknutím na zelený rámček sa dostanete do našej ponuky pokrových kariet.

Pokrové karty na sportino.sk

Kliknite TU!


Veríme, že sa Vám článok páčil a že si vyberiete z našej ponuky pokrových kariet. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať, radi Vám poradíme.

Nezabudnite si prezrieť aj naše ďalšie články o pokeri.