0918 882 180              info@sportino.sk         Predajňa Trnava

Ako si vybrať biliardové gule

Ako si vybrať biliardové gule

Pre dokonalý pocit z hry nie je dôležitá len dobrá zručnosť hráča, ale aj kvalitné príslušenstvo. Tágo, biliardový stôl, použitá krieda, biliardové gule - to všetko je podstatné.

Kúpa kvalitného setu biliardových gulí vie vo veľkom ovplyvniť výkon biliardového hráča a samotnú hru. Spôsob, akým guľa reaguje na úder tágom, ako sa odráža, jej odolnosť a schopnosť prenášať energiu vie zmeniť celkový pocit z hry.

Čo si všímať pri kúpe setu biliardových gúľ? Na to sa pozrieme v tomto článku.

Čo robí biliardové gule kvalitnými?

Biliardové gule sa vyrábajú prevažne s priemerom 57,2 mm, čo je štandardná veľkosť. Avšak veľkosť gúľ nie je tak podstatná ako kalibrácia a správne rozloženie hmotnosti v gule. 

Ďalším faktorom je odolnosť gúľ. Na trhu sa predáva mnoho cenovo dostupných biliardových setov, kde gule majú rovnakú výkonnosť a parametre ako turnajové gule, avšak ich trvácnosť je menšia. 

Dôležitý je aj materiál a povrchová úprava. Čím hladší, vyleštenejší povrch, tým je aj lepšia hra. Ak aj hráte biliard na nie úplne kvalitnom biliardovom stole, kvalitný set gúľ vie tieto nedostatky vykompenzovať.

Pružnosť biliardových gúľ

Pružnosť biliardových gúľ je významný faktor, ktorý sa však dá len veľmi ťažko opísať slovami. Najviac má vplyv práve pri tzv. stop shotoch, kedy biela guľa priamo udrie do druhej gule a po údere zostane stáť na mieste. Iba správna pružnosť gúľ dokonale prenesie energiu z úderu do druhej gule. Preto ak máte pocit, že vaša technika je dobrá, ale stále máte problém dostať guľu tam, kde potrebujete, chyba je možnosť v nekvalitnom sete gúľ. 

Hmotnosť a hustota

Hustota gúľ vie takisto zásadne ovplyvniť výkonnosť biliardových gúľ. Guľa s menšou hmotnosťou, ale väčšou hustotou rotuje pomalšie ako guľa s takou istou hmotnosťou, ale menšou hustotou. Dobre vybalancovaná guľa poskytuje rovnomernú rotáciu gule a takisto aj lepší pocit pri udieraní tágom. 

Materiál biliardových gúľ

Na trhu sa predávajú vo veľkom polyesterové alebo akrylové biliardové gule. Sú celkom obľúbené, lebo bývajú dosť lacné. Avšak nemali by ste od nich očakávať príliš veľký výkon a trvácnosť. Veľakrát bývajú náchylné k triešteniu.

Živicové biliardové gule sú solídnou voľbou, ak ste pokročilý hráč. Bývajú ľahké, ale s dobrou hustotou, ktorá umožňuje podávať priame údery a takisto mávajú dostatočnú pružnosť, ktorá umožňuje vykonávanie stop shotov a iných potrebných úderov. Vysoko kvalitné živicové gule, ako napríklad gule z fenolovej živice značky Aramith, mávajú väčšiu životnosť, a to hlavne keď ich udržujete vyleštené a pri hre používate aj kvalitné biliardové tágo.

Naša ponuka

U nás široký výber biliardových gúľ a príslušenstva pre začiatočníkov, ale i profi hráčov na turnaje. V ponuke máme biliardové gule, ktoré majú rôzne veľkosti, rôzne sady, tréningové gule a veľa rôzneho príslušenstva.

Kliknutím na zelený rámček sa dostanete na našu ponuku. 

Biliardové gule a príslušenstvo na sportino.sk

Kliknite TU

 

 

Veríme, že sa Vám článok páčil a že si vyberiete z našej ponuky biliardových gúľ. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte, radi Vám poradíme. 

 

Nezabudnite si prezrieť aj naše ďalšie články týkajúce sa biliardu.