0918 882 180              info@sportino.sk         Predajňa Trnava

Ako sa zlepšiť v šachu

Ako sa zlepšiť v šachu

V našom minulom článku, ktorý sa týkal šachu, sme sa venovali Výhodám hrania šachu. Keďže šach a dáma takisto patria do našej stále hernej ponuky, rozhodli sme sa tejto hre venovať ďalší článok. Tentokrát sme si pripravili pre vás pár bodov, ktoré vám poradia, ako sa zlepšiť v šachu. 


Takže otázka je jasná: Čo robiť, ak chceme byť lepším šachovým hráčom?

Zopakujte si pravidlá hry

Veľakrát sa stáva, že pravidlá spoločenských hier nám vysvetľujú členovia rodiny alebo iní blízki ľudia v našom okolí a sami si pravidlá vlastne nikdy poriadne nepreštudujeme. A to je chyba. V šachu je mnoho pravidiel, ktoré sú hodné dôkladného preštudovania, ak to myslíte so šachom naozaj vážne. Mnoho je aj takých, o ktorých málokto vie. Ak chceme byť úspešnými hráčmi, je dobré poznať pravidlá šachu odpredu aj odzadu.

Hrajte pravidelne

Ako to už býva pri akejkoľvek činnosti, bez pravidelného opakovania nemôže dôjsť k zlepšeniu. Preto je dobré si vyhradiť čo najviac času pre hranie šachu. Aj keď budete mať načítané o šachu všetko možné, nič vám to nepomôže, keď nebudete reálne šach hrať. Šach sa dá hrať kdekoľvek, či už na reálnej šachovnici alebo prostredníctvom počítača. Ak sa chcete rýchlo zlepšiť v šachu, je vhodné nájsť si čas na niekoľko šachových partií aspoň 2-3 krát do týždňa. 

Analyzujte hru

Analýza hry vie podstatne zlepšiť šachové zručnosti hráča. Každá šachová partia ponúka množstvo príležitostí, z ktorých sa dá do budúcna poučiť. Pri každom ťahu oponenta je vhodné si položiť niekoľko otázok:

  • Aký je zmysel tohto ťahu?
  • Musím na tento ťah reagovať okamžite?
  • Ide o dobrý či zlý ťah a prečo je tomu tak?

Pýtate sa, prečo je potrebné pýtať sa tieto otázky pri úplne každom ťahu? No jednoducho preto, že inak môžeme na to zabudnúť práve vtedy, keď naozaj pôjde o podstatný ťah protihráča, ktorý dokáže ohroziť ďalšie smerovanie hry. Táto stratégia pýtania sa otázok vie byť naozaj efektívna, ale iba vtedy, keď ju aplikujete pri každom ťahu. 

Nehrajte, ale trénujte

Šach môže byť skvelou hrou na odreagovanie a zábavu, avšak ak to myslíte s ním naozaj vážne, odporúča sa tráviť viac času trénovaním rôznych taktík a stratégií, otváracích a koncových ťahov, či analýze hry. Zlepšovanie sa v šachu zahŕňa tvrdú prácu a pravidelný tréning, ktorý môže byť niekedy rutinný a nudný, ale efektívny. 

Preštudujte si koncové hry

Správne ukončenie hry je kľúčovou časťou hry, a preto je vhodné sa na ňu dôkladne pripraviť. To sa dá prostredníctvom preštudovania si rôznych možností koncoviek hry, kedy je v hre už len menšie množstvo figúrok. Anglicky sa tomuto termínu hovorí Endgame. Veľakrát sa stáva, že hráči strávia hodiny času memorovaním variantov otvorenia hry namiesto toho, aby sa naučili základné princípy koncovej hry. Či už pri štúdiu koncoviek zvolíte rôzne články alebo inštruktážne videá, určite vám to pomôže stať sa lepším hráčom šachu.

Preštudujte si základy otvorenia hry, ale príliš nememorujte

Každý správny šachový hráč by mal vedieť základy týkajúce sa otvorenia hry, prípadne 2-3 konkrétne varianty, ako sa dá hra otvoriť. Avšak hodiny strávené zapamätávaním si desiatok otvorení hier je viac na škodu ako na úžitok. Väčšina vašich oponentov totiž zväčša urobí niečo zvláštne cca pri 8. ťahu, a tým celá tá snaha o dokonalé otvorenie hry vyjde nazmar. Preto sa odporúča viac času venovať samotným taktikám a koncovkám.

Využívajte všetky figúrky

Šachové figúrky sú tu od toho, aby sa využívali. Ak dokážete zapojiť do hry všetky figúrky, dochádza k zlepšeniu hry. Práve v poslednom rade bývajú nevyužité figúrky najviac ohrozené. Uváženým využitím všetkých figúrok vytvárate väčší tlak na kráľa oponenta, čo je vlastne cieľom hry.

Pri hre sa snažte ovládnuť hlavne stred šachovnice, vďaka čomu získate väčší priestor pre rôzne možnosti ťahov. Súper naopak priestor stratí a nebude mať toľko príležitostí k tomu, aby vás ohrozil.

Naša ponuka

Ako sme v úvode spomínali, u nás nájdete rôzne prevedenia šachovníc, od kvalitných drevených prevedení až po šach vhodný na cesty. Ponúkame samostatne šach, alebo sady viacerých spoločenských hier, ktorých súčasťou je aj šach a dáma.

Kliknutím na zelený rámček sa dostanete na našu ponuku.

Šach na sportino.sk

Kliknite TU

 

 

Veríme, že sa Vám článok páčil a že Vám tieto tipy pomôžu k posunutiu hry na nový level. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať, radi Vám poradíme.

Prezrite si aj našej ďalšie články týkajúce sa spoločenských hier.