0918 882 180              info@sportino.sk         Predajňa Trnava

Ako držať tágo

Ako držať tágo

Ak ste niekedy sledovali biliardovú hru, mohli ste si všimnúť, že hráči držia tágo rôznymi spôsobmi. Neexistuje totiž len jeden spôsob, ako správne držať tágo, ale každý hráč si môže vybrať z viacerých možností podľa toho, ako mu to vyhovuje.

Na držanie tága má vplyv mnoho faktorov, ako sú napríklad level biliardových zručností hráča, technika a štýl hry, pohodlie pri hre, dominantná ruka (ľavá/pravá) alebo samotná dĺžka ruky hráča.

Aj keď držanie tága nie je jednotné, je však pri ňom vhodné sa oprieť o niekoľko osvedčených bodov, ktoré Vám pomôžu, ak s biliardom ešte len začínate, prípadne chcete posunúť vašu hru o level vyššie. Správne držanie tága má totiž obrovský vplyv na samotnú hru.

Ako teda správne držať biliardové tágo? Pozrime sa na to.

Pozícia rúk

Pri držaní tága platia tieto základné pravidlá (ak je vaša dominantná ruka pravá):

  • Pravá (dominantná) ruka uchopuje tágo v jeho zadnej časti v oblasti omotávky (Wrap)
  • Ľavá ruka sa dotýka biliardového stola a vytvára tzv. most pre tágo

U ľavákov je to opačne.

p

Spôsob úchopu tága

Pri úchope tága je vhodné sa riadiť týmito pravidlami:

  • Úchop by nemal byť príliš silný, preferuje sa voľný úchop, pri ktorom sa cítite komfortne, nie napäto. Nesnažte sa tágo uškrtiť.
  • Pri hre úplne stačí, ak iba palec a ukazovák dominantnej ruky zaisťuje tágo, ostatné prsty sú uvoľnené a iba sa jemne tága dotýkajú (prstenník s malíčkom sa však nemusia ani dotýkať tága - závisí na vašich preferenciách) a vytvárajú podporu, avšak nezasahujú priamo do úderu. Niektorí hráči však uprednostňujú využitie palca a prostredníka namiesto ukazováka.
  • Biliardové tágo by sa malo ledva dotýkať dlane, prípadne sa nemusí vôbec.
  • Pri úchope sa snažte, aby vaše predlaktie bolo v pozícii kolmo na biliardové tágo.
  • Pri správnej pozícií je tágo na úrovni vášho pásu.​
ii

Zdroj: supremebilliards.com

oo

Zdroj: supremebilliards.com

Tvorenie mostíka pre tágo

Tvorba tzv. mosta (bridge) je najnáročnejšia a aj najzásadnejšia vec, ktorú sa musia začiatočníci v biliarde naučiť. Most sa utvára pomocou nedominantnej ruky, ktorá je položená na biliardovom stole za bielou guľou.

Most by mal byť stabilný, pevný a nehybný, aby dochádzalo k plynulému skĺznutiu tága. Všeobecne sa odporúča umiestniť dlaň na vzdialenosť minimálne 6-8 palcov (t. j. 15-20 cm) od bielej gule.

Základom mostíka je utvoriť pomocou prstov, zväčša palca a ukazováka/prostredníka, tvar "V", do ktorého sa umiesti tágo. 

Existuje viacero možností, ako most vytvoriť - vieme ich však rozdeliť na dve základné skupiny:

  • Otvorený most (Open bridge) - vhodný pre začínajúcich hráčov
  • Zatvorený most (Closed bridge) - vhodný pre pokročilých hráčov

Ideálne je experimentovať s oboma typmi mostíkov, aby ste zistili, ktorý z nich vám viac vyhovuje. Niektorí hráči používajú otvorené aj zatvorené mosty podľa danej situácie.

Otvorený most

Pri biliardových začiatkoch je vhodné začať s otvoreným mostom, pretože sa tvorí jednoduchšie. V tomto prípade sa tvorí "V" pomocou palca a ukazováka. Je mnoho spôsobov, ako na to a je len na vás, ktorý si vyberiete. 

Pre lepšiu predstavu si prezrite si fotografie, ktoré ukazujú možnosti otvoreného mosta.

o

Zdroj: basicbilliards.com

kk

Zdroj: basicbilliards.com

Zatvorený most

Keď ste sa už naučili správne tvoriť otvorený most, je načase si vyskúšať tvorbu zatvoreného mostíka. Mnoho profesionálnych hráčov využíva práve tento typ mostíkov.

Pri zatvorenom moste sa tvorí tvar "V" pomocou palca a prostredníka. Podstatou zatvoreného mostíka je vytvorenie akéhosi otvoru pre tágo pomocou ukazováka. Otvor by mal byť dostatočne veľký na to, aby ním tágo prešlo.

Zatvorený mostík vie poskytnúť väčšiu stabilitu, presnosť a akčnosť úderu, avšak je potrebné na ňom pravidelne pracovať, aby sa stal pre vás prirodzeným.


Pre lepšiu predstavu si prezrite nasledujúce videá, ktoré znázorňujú, ako tvoriť otvorený a zatvorený most.


Tvorba zatvoreného mostíka

Tvorba otvoreného a zatvoreného mosta

Čo ak je biela guľa príliš blízko okraju stola?

Pri hre sa častokrát stane, že biela guľa sa ocitne príliš blízko okraju biliardového stola, čo sťaží tvorbu mostíka. V takýchto prípadoch siahnite po tzv. Rail mostoch (Rail bridge), ktoré môžu byť takisto otvorené alebo zatvorené.

Pri Rail mostoch je dlaň umiestnená na okraji stola a prsty sa môžu dotýkať hracej plochy (ak je na to dostatok miesta).


Pre lepšiu predstavu tu máme fotografie otvoreného a zatvorené mostíka.

Otvorený Rail Bridge

Otvorený Rail Bridge

Zdroj: pooldawg.com

Zatvorený Rail Bridge

Zatvorený Rail Bridge

Zdroj: pooldawg.com

Vyvýšený most

Na záver vám ešte ponúkame ukážku vyvýšených mostíkov, ktoré viete využiť, ak sa tesne pred bielou guľou nachádza ešte ďalšia biliardová guľa, ktorá vám znemožňuje vytvoriť klasický mostík. V tomto prípade sa odporúča siahnuť po otvorenom moste, ktorý vytvoríte čo najbližšie k biliardovej gule.

ok

Zdroj: pooldawg.com

Naša ponuka

V našej ponuke nájdete veľký výber biliardových tág, ktoré sú určené pre začiatočníkov, ale i profi vášnivých hráčov. Ponúkame možnosť výberu tág v rôznych dĺžkach, jednodielne, dvojdielne, s lepenou špičkou, či v balení s puzdrom.


Kliknutím na zelený rámček sa dostanete na našu ponuku biliardových tág.

Biliardové tága na sportino.sk

Kliknite TU



Veríme, že sa Vám článok páčil a že Vám pomôže k zlepšeniu Vašich biliardových zručností. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať, radi Vám poradíme. 


Nezabudnite si prezrieť aj naše ďalšie články týkajúce sa biliardu.