0918 882 180              info@sportino.sk         Predajňa Trnava

8 zábavných hier s futbalovou loptou

8 zábavných hier s futbalovou loptou

Máte doma futbalovú loptu a chceli by ste si skúsiť zahrať niečo iné ako len klasický futbal? V tomto článku si ukážeme niekoľko zábavných hier, ktoré môžete hrať s futbalovou loptou. Hry môžu slúžiť na zlepšenie futbalových zručností alebo na rozšírenie "databázy" hier s loptou a predovšetkým na zábavu.

O aké hry ide? Pozrime sa na to!

Hra Bago

Hra bago je známou futbalovou prípravnou hrou, ktorá je ideálna na precvičenie prihrávok. Princípom hry je nedať loptu hráčovi, ktorý sa nachádza v strede kruhu, ale prihrávať si navzájom medzi okrajovými hráčmi. Stredový hráč/hráči sa snažia získať loptu (bránia prihrávkam). Akonáhle stredový hráč získa loptu, mení si pozíciu s okrajovým hráčom, ktorý vykonal "chybnú" prihrávku. V strede môže byť jeden alebo aj dvaja hráči.

V hre si môžete určiť rôzne pravidlá: napríklad sa môže hrať na maximálne 2 dotyky s loptou, na 2 povinné dotyky alebo môžete zaviesť pravidlo, že okrajoví hráči si menia svoje pozície - hráč urobí prihrávku a beží na miesto, kam prihral loptu (medzitým ďalší hráč odkopne loptu k inému hráčovi a opäť beží na miesto, kam sa lopta dokotúľala).

Obručový futbal

Ide o skvelú hru nie predovšetkým pre deti, ktorá rozvíja manipuláciu s futbalovou loptou. Na pomyselnom ihrisku uložte do 4 rohov 4 obruče (alebo si vyhraďte územie iným spôsobom). V každej obruči je položená jedna futbalová lopta.

Proti sebe môžu hrať 4 hráči alebo 4 tímy. Každý tím má svoju vlastnú obruč s loptou. Na znamenie vybehnú hráči do súperovej obruče a snažia sa odtiaľ zobrať loptu a dostať ju do svojej obruče. Cieľom je navštíviť čo najviac obručí a zobrať z nich čo najviac lôpt do vlastnej obruče v stanovenom čase.

Futbalová verzia hry na húsky

Poznáte hru na húsky? Spomedzi detí/hráčov sa určí jeden vlk, ktorý sa postaví do stredu ihriska čelom k húskam, ostatní hráči sú húskami, ktoré stoja na kraji ihriska vedľa seba. Vo futbalovom variante má každá húska svoju futbalovú loptu.

Na znamenie sa húsky snažia dostať svoju loptu na druhú stranu ihriska. Vlk sa snaží húskam ukradnúť loptu. Ak sa vlkovi podarí odkopnúť loptu mimo hracej plochy, húska sa stáva v ďalšom kole vlkom. Hra sa opakuje až kým zostane v hre jediná húska, ktorá je víťazom.

Futbalové "lyžičky, vidličky, nože"

Ďalšia známa detská hra, ktorá sa trochu upravila pre futbalové účely. Spomedzi hráčov sa vyberie jeden hráč, ktorý bude stáť na jednej strane ihriska. Toto miesto je cieľovým miestom, kde sa majú ostatní hráči so svojimi futbalovými loptami dostať. Na začiatku stoja ostatní hráči na druhej strane ihriska, otočení k vybranému hráčovi.

Vybraný hráč sa otočí okolo svojej osi, zatiaľ čo vyslovuje "lyžička, vidlička, nôž!" Je na ňom, v akom tempe sa otočí a vysloví formulku. Počas tohto otočenia sa ostatní snažia dostať čo najbližšie k cieľovej čiare. Keď vybraný hráč dokončí otočenie a vysloví formulku, všetci hráči musia zostať stáť na mieste

Keďže hra sa hrá s futbalovými loptami, hráči musia vedieť opatrne manipulovať s loptou, pretože aj lopta musí zostať stáť, keď sa hráč dotočí. Ak hráč nezostane stáť na mieste alebo jeho lopta bude v pohybe, musí sa vrátiť na miesto, odkiaľ začínal. 

Hru vyhráva hráč, ktorému sa ako prvému podarí prejsť cez cieľovú čiaru/za chrbát vybraného hráča.

Hra na policajtov a zlodejov

Ideálnym priestorom pre túto hru je opäť ihrisko. Hráči sa rozdelia na zlodejov a policajtov. Ideálne je, aby policajtov bolo dvakrát toľko, ako je zlodejov (ak máme napr. 9 hráčov, 6 hráčov je policajtmi, 3 sú zlodejmi).

Zlodeji začínajú v strede ihriska okolo tzv. banky. Banku môžete ľubovoľným spôsobom vyznačiť v tvare kruhu/trojuholníka/štvorca. Policajti začínajú hru na kraji/rohoch ihriska. 

Úlohou zlodejov je získať od policajtov loptu a dostať ju do priestoru banky. Lopta v priestore banky musí zostať stáť. Akonáhle sa tak stane, policajt sa stáva zlodejom. Hráči sa opäť postavia na svoje miesta a hra pokračuje. Posledný policajt v hre vyhráva. 

Inou obmenou hry je, že zlodeji sa snažia všetky lopty dostať do banky v stanovenom čase.

Hra na stoličky, ale bez stoličiek

Poznáte tú hru so stoličkami, kde hráči krúžia okolo stoličiek a po tom, čo prestane hrať hudba, sa snažia sadnúť na stoličku? Ten hráč, ktorému nezostane stolička, z hry vypadáva.

Takýto princíp sa dá uplatniť aj pri hre s futbalovými loptami. Túto hru môžete hrať na tráve či na ihrisku (napríklad v jeho strede). Počet lôpt závisí od počtu hráčov (lôpt musí byť o 1 menej ako hráčov). Lopty sa uložia do stredu ihriska/vyznačeného kruhu. Pustí sa hudba a hráči sa prechádzajú okolo kruhu. Akonáhle hudba prestane hrať, hráči sa snažia uchopiť loptu. Hráčovi, ktorému sa to nepodarí, vypadáva z hry. Po každom kole je potrebné odstrániť jednu loptu z hry. Na konci zostane iba jeden hráč, ktorý sa stane víťazom.

Z pravidiel hry je jasné, že túto hru môžete hrať s ľubovoľnými loptami.

Žonglovanie s loptou

Na túto hru potrebujete ľubovoľný počet hráčov, prípadne ju môžete hrať aj sami. Hráči sa postavia do kruhu, dohodnú sa, kto bude mať ako prvý loptu. Úlohou hráčov je zabrániť, aby sa lopta dotkla zeme. Používať môžu svoje celé telo, avšak nemôžu loptu uchopiť do rúk. Zvyčajne sa na to používajú nohy alebo hlava. Hráč, ktorému lopta spadne na zem, vypadáva z hryVíťazom je posledný hráč v hre.

Do hry môžete pridať aj rôzne pravidlá, napríklad maximálny počet dotykov s loptou, nutnosť prihrávať loptu hráčovi po pravici,...

Futbalový battle

Na túto hru je vhodné mať aspoň 5 hráčov a brankára. Hra sa hrá s jednou loptou a bránkou. Úlohou hráčov je dať gól do bránky. 

Keď sa hráčovi podarí skórovať do bránky, má na výber tieto možnosti:

  • Môže eliminovať aktívneho oponenta
  • Môže si dať jeden život navyše, ktorý ho ochráni pred potenciálnou elimináciou 
  • Môže vrátiť eliminovaného hráča späť do hry


Ak sa hrá s jednou bránkou, každý hráč hrá za seba. Hra sa samozrejme môže hrať aj s dvomi bránkami v tímoch, kedy sa hráči snažia eliminovať protihráčov.

Naša ponuka

V našej futbalovej ponuke nájdete futbalové bránky od overených výrobcov v rôznych veľkostiach prevedeniach a takisto u nás nájdete aj futbalové lopty.


Kliknutím na zelený rámček sa dostanete na našu futbalovú ponuku.

Futbal na sportino.sk

Kliknite TU

 

 

Veríme, že sa Vám článok páčil a že si niektorú z hier aj zahráte. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať, radi Vám poradíme. 

 

Nezabudnite si prezrieť aj naše ďalšie články týkajúce sa futbalu.