0918 882 180              info@sportino.sk         Predajňa Trnava

5 zaujímavých faktov o stolnom tenise, o ktorých si nevedel

5 zaujímavých faktov o stolnom tenise, o ktorých si nevedel

Hráte radi stolný tenis a chceli by ste sa o ňom dozvedieť niečo viac? Tak to ste na správnom mieste. Pingpong je najobľúbenejšia hra s raketami - a to je fakt! V tomto článku sme si pre Vás pripravili niekoľko zaujímavých faktov o tejto hre.

Poďme na to!

1. Stolný tenis vznikol v Anglicku

Začiatky stolného tenisu sa spájajú s Anglickom v 19. storočí. Hovorí sa, že jedného dňa v roku 1870 sa skupinka nadšencov klasického tenisu rozhodla vymyslieť hru podobnú tenisu, ktorú by bolo možné hrať v interiéri na menšom priestore. Následne v roku 1891 Charles Bater  vymyslel verziu hry, ktorá využívala korkové loptičky. Ďalší muž menom James Gibb zase vymyslel typ hry, ktorá sa hrala na drevenom povrchu so sieťkou podoprenou na dvoch tyčiach a dvomi dlhšími raketami pokrytými pergamenom.

Viacerí výrobcovia ponúkali rôzne typy tejto hry a takisto aj názov hry sa líšil - používal sa napríklad názov Indoor tennis, Gossima, Whiff-waff či Ping Pong. Postupom času sa z tejto hry stal stolný tenis v takom prevedení, v akom ho teraz poznáme. Zatiaľ, čo názov "pingpong" spadal skôr pod jedného z výrobcov, názov "stolný tenis" sa určil ako oficiálny názov pre tento šport.

Extra zaujímavosť: Názov ping-pong sa zrodil podľa zvuku loptičky, ktorá sa odráža od pingpongového stola.

2. V stolnom tenise vedie Čína

Ak sa povie stolný tenis, veľa ľudí si ho spája s Áziou, a to konkrétne s Čínou. Je to práve preto, že čínski hráči stolného tenisu vyhrávajú najviac zlatých medailí z majstrovstiev sveta či v olympijských hrách. Stolný tenis je dokonca národným športom v Číne. Milióny hráčov z Číny hrajú stolný tenis každý deň, takže nie je prekvapením, že Čína má v rukáve tak veľa svetovo najlepších hráčov.

3. Stolný tenis bol v Sovietskom zväze zakázaný

Vedeli ste, že stolný tenis bol v rokoch 1930 až 1950 v Sovietskom zväze zakázaný? Dôvodom bolo presvedčenie vlády, že prílišné hranie stolného tenisu vedie k poškodeniu zraku až k slepote.

Našťastie v dnešnej dobe sa už pozeráme na túto hru ako na skvelú možnosť zlepšovania pohotovosti a koordinácie ruka-oko.

4. Najdlhšia hra stolného tenisu

Najdlhší zápas v stolnom tenise sa odohral 12. decembra v roku 2020 a trval 11 hodín, 50 minút a 36 sekúnd. Ide o svetový rekord, ktorý dosiahli Chris Darnell a Will Darnell z Austrálie v Dubaji. Chris a Will Darnell sú nadšenci pingpongu, ktorí radi prijímajú výzvy, a preto sa rozhodli prekonať tento rekord. 

5. Malé riziko zranenia

Ak porovnáme stolný tenis s iným športom, pri stolnom tenise je oveľa menšie riziko zranenia. Dôvody sú jednoduché - hráči neprichádzajú do kontaktu a pohybujú sa iba na svojej strane pingpongového stola. Okrem toho stolný tenis nezaťažuje natoľko kĺby, ako to býva pri iných športoch. 

Nízke riziko zranenia je určite jedným z dôvodov, prečo je stolný tenis skvelým športom aj pre deti. 

Naša ponuka

V našej ponuke nájdete rôzne veľkosti pingpongových stolov, sieťky, loptičky, rakety a iné príslušenstvo pre domáce, rekreačné ako i profi využitie. V ponuke nájdete stolný tenis skladací na kolieskach alebo aj na vonkajšie použitie. Odborne Vám poradíme pri výbere, neváhajte nás kontaktovať.

Kliknutím na zelený rámček sa presuniete na našu pingpongovú ponuku.

Stolný tenis na sportino.sk

Kliknite TU!

 

 

Veríme, že sa Vám článok páčil a že si vyberiete z našej pingpongovej ponuky. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať, radi Vám poradíme.

Nezabudnite si prezrieť aj naše ďalšie články týkajúce sa stolného tenisu.