0918 882 180              info@sportino.sk         Predajňa Trnava

5 tipov pre lepšie hádzanie šípok

5 tipov pre lepšie hádzanie šípok

Chceli by ste sa zlepšiť v šípkach a hľadáte nejaké tipy, ako na to? V tomto článku si ukážeme niekoľko tipov, ktoré zaručia, že sa budete v tomto športe iba zlepšovať. Tipy sú vhodné pre začiatočníkov i pokročilých hráčov.

Poďme na to!

1. Trénujte pravidelne a cielene

Ako to už býva pri akomkoľvek športe, základom úspechu je pravidelný tréning. Iba dlhodobou drinou sa viete posunúť niekam ďalej. Ak sa chcete zlepšovať v šípkach, nič iné vám nepomôže splniť si svoj sen, ako pravidelný konzistentný tréning.

Každý tréning by mal byť však cielený. Nespočetné množstvo náhodne odhodených šípok smerom k terču vám úspech neprinesie. Potrebné je si vždy stanoviť cieľ - napríklad hodiť 100 šípok do triple 20. Takéto cielené namierenie hodov postupne zlepší vašu presnosť. Na začiatok si môžete dať aj za cieľ hádzať iba double alebo iba niektoré stanovené čísla. Podstatné je si stanoviť, čo chcete pri tréningu triafať.

2. Kontrolujte pohyby tela

Základnou chybou začiatočníkov je to, že si pri hádzaní šípok neuvedomujú vlastné telo. Musíte sledovať každý váš pohyb, od správneho postoja až k pohybu rúk a pustení šípky. Počas tejto prípravy a samotného hodu nemôže prichádzať k žiadnemu húpaniu, hopsaniu, kolísaniu tela. Váš dych by mal byť kontrolovaný a ustálený a pohyb tela má byť vedomý a stabilný. Váš postoj pri hode by mal byť pohodlný a zrelaxovaný. Napätie iba zapríčiní, že sa rýchlejšie unavíte.​

Každý nesprávny a nekontrolovaný pohyb vie narušiť hod a tým pádom aj šance na výhru. Postupom času a pravidelným tréningom budete vedieť lepšie kontrolovať vaše telo a sústrediť sa na každý detail hodu, čo zapríčiní aj lepšie herné výsledky.

3. Dbajte na správny postoj

Kľúčový faktor, ktorý ovplyvňuje samotnú hru je váš postoj pri hádzaní šípok. Pri hode musíte odsledovať, či je celé telo v pozícii, v akej má byť. Postoj pri hode sa môže od hráča k hráčovi mierne líšiť, vždy to závisí od preferencií hráča. Zapamätať by ste si však mali niekoľko bodov, ktoré platia pri správnom šípkarskom postoji.

Čo sa týka chodidiel, vždy máte viac váhy na jednej, dominantnejšej nohe - táto noha je vždy tá, ktorá je bližšie k terču a korešponduje s rukou, s ktorou hádžete šípky. Pri hádzaní nikdy túto nohu nezdvíhajte. Druhá noha je o niečo viac vzadu a poskytuje väčšiu rovnováhu pri hádzaní. Pri hode ju môžete nechať na zemi alebo ju kúsok zdvihnúť z podlahy a svoju váhu preniesť k prstom na nohách. Nohy majú byť vyrovnané, určite sa neodporúča ohýbať nohy v kolenách. Telo by malo byť jemne naklonené k terču, čím znížite vašu vzdialenosť od terča. 

Čo sa týka rúk, pri hode by mal byť aktívny iba lakťový kĺb, určite nepoužívajte plecia, ktoré by len narušili vašu rovnováhu. Na konci hodu sa má hádzajúca ruka úplne natiahnuť pred telo tak, aby so zemou zvierala 180-stupňový uhol. Nedominantná ruka by mala zostať v pokoji blízko tela.

4. Hrajte s lepšími hráčmi

Ak sa chcete zlepšiť v šípkach, nemôžete hrať iba proti slabším hráčom. Tak, ako aj pri iných športoch, aj pri šípkach si musíte voliť protihráčov takých, ktorí vás dokážu poraziť. Iba tak sa budete v športe posúvať ďalej. Prvým dôvodom je to, že môžete na súperovi odsledovať spôsob, akým hrá hru on. Vďaka tomu sa viete čo-to naučiť a zakomponovať to do vlastnej hry. Takisto pri prežití prehry máte možnosť analyzovať vlastné chyby a snažiť sa ich eliminovať. Preto neberte prehru ako zlyhanie, ale ako šancu k zlepšeniu a rastu.

5. Experimentujte s rôznymi šípkami

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje váš výkon, je šípka, s ktorou hádžete. Odporúča sa experimentovať s rôznymi telami šípok a typmi letiek. Telo šípky a typ letiek vie ovplyvniť rýchlosť a kontrolu nad hodom. Taktiež je vhodné vyskúšať viaceré hmotnosti šípok. Každému hráčovi vyhovuje niečo iné, a preto je potrebné vyskúšať si viacero typov šípok a tak zistiť, čo vyhovuje práve vám.

Experimentovať nemusíte iba so šípkami, ale s rôznymi technikami, postojmi a podobne. Buďte otvorení novým veciam a pamätajte, že všetko si musíte najprv vyskúšať, aby ste zistili, čo je pre vás najlepšie.

Naša ponuka

V našej šípkovej ponuke nájdete veľký výber soft šípok, steel šípok, sisalové aj elektronické terče, príslušenstvo na terče, príslušenstvo k šípkam, náhradné diely, letky, hroty, násadky a doplnky.

Kliknutím na zelený rámček sa dostanete na našu ponuku.

Šípky na sportino.sk

Kliknite TU!


Veríme, že sa Vám článok páčil a že si vyberiete z našej šípkovej ponuky. Želáme Vám veľa herných úspechov. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať, radi Vám poradíme.

Nezabudnite si prezrieť aj naše ďalšie články týkajúce sa šípok.